nepal blomster

Panoramatoppen Sarangkot får liftsystem fra 2019

En ny Cable Car, bjerglift som nogle kender fra både Manakamna templet nær Mugling samt fra Chandragiri nær Kathmandu, bliver nu installeret fra Sedibagar nær Pokhara og op til Sarangkot panoramatoppen, hvorfra der er udsigt til Annapurna bjergene og Fishtail.

Kabeltårne er allerede ved at blive sat op og gondoler bestilt. Kabelbanen skal kunne håndtere op mod 500 personer i timen med 8 i hver gondol.

Udover tehuse og lodges, er der allerede et par mere luksuriøse hoteller med swimmingpool  Sarangkot og med åbningen af kabelbanen kommer også et nyt hotel fra det japansk-nepalesiske Hotel Himalaya gruppen, et af Kathmandus klassiske 4-stjernede hoteller.

Turen fra Sedibagar til Sarangkot kommer til at tage 7-9 minutter inden man stor på toppen og har udsigt til Pokhara og Fewa Tal samt alle Annapurna bjergene

 

Se muligheder til vandreferie med dansk rejseleder

Del denne nyhed

Ligende artikler

Oversvømmelser i Nepal

I slutningen af september blev Nepal ramt af et voldsomt vejr med en meget sen og ikke mindst heftig monsunregn.

Gavialer til Shukla Phanta Nationalpark

Gavialer til Shukla Phanta Nationalpark 25 gavialer (tre hanner og 22 hunner), den kritisk truet krokodillear, er blevet flyttet fra