americans on everest

En af Himalayas store er død

Norman Dyhrenfurth levede i Salzburg og blev 99 år og

Han var med på den schweisiske 1952 ekspedition, der var snublende nær at stå for førstebestigningen af Everest (de vendte om 150 meter fra toppen) og han var nær toppen af Lhotse i 1955 og filmmand på Max. Eislins fantastiske Dhaulagiri ekspedition i 1960, hvor bl.a. Kurt Diembeger stod for førstebestigningen.

Blandt han store bedrifter er ikke mindst ledelsen af ”1963 American Mount Everest Expedition”, den fjerde succesfulde ekspedition til Everest og første amerikanere på toppen, samt første bestigning via vestgraten samt første travers (Hornbein og Unsoeld gik ned via sydpasset).

Norman Dyhrenfurth var desuden leder på den første af halvfjerdsernes store problem på Everest, Sydvestvæggen som blev ”løst” i 1975. Her ledte han sammen med en anden legendarisk skikkelse i Nepal, J. O. M. Roberts (en af fædrene i nepals turisme). Blandt klatrene på Sydvestvæggen var Odd Eliasen og ikke mindst Dougal Haston og Don Whillans.

Del denne nyhed

Ligende artikler

Akklimatisering og store højder

Akklimatisering og højdetilvænning

Husk god akklimatisering Sæsonen starter snart og derfor tager vi et genbesøg i akklimatiserings tegn. Højdetilvænningen er kroppens gradvise tilpasning

Danskere på Everest 2026

Tæt på døden på Everest

Dawa Sherpa blev efterladt til døden på Everest – her til morgen kravlede han ind i base camp Det er