I det sydlige Nepal ligger Jhapa som ellers i mange år mest var kendt for bhutanesiske flygtninge, men nu skal verdens højeste Buddhastatue på hele 165 meter rejses i Damak Municipality. Statuen som ventes at tage seks år at færdiggøre kommer til at koste 18 mia. NPR (1,3 mia kr.) og skal financieres via regneringer og private fra Thailand, Japan og Syd Korea.
Arealet er omkring 160 bigha, som vist er omtrentligt 37 hektar – et voldsomt stort areal, men selve parken bliver vist kun et fragment af den foreslåede størrelse
Udover Buddhastatuen er planen at der skal være både klostre, stupaer, buddhistisk universitet, meditationscenter og det allestedsnærværende shopping center udover hotel og gæstehus.
Et spændende og ambitiøst projekt i det allersydøstligste Nepal